סוריה לישראל: הירי השבוע - בגלל טעות בזיהוי
אלון בן דוד
בהודעה שהעבירה דמשק נמסר שהירי שגרם למותו של מוחמד קראקרה בן ה-14 בוצע אחרי שהחיילים חשבו שהרכב בו ישבו נמצא מהצד הסורי של הגדר. בישראל נוטים לקבל את ההסבר הזה. בינתיים על הגבול צופים החיילים והתושבים על הגולן הסורי שנקרע מידי שלטון אסד בין כוחות המורדים השונים, כשבישראל שגרה: ״בשבועות היה פה קטיף המוני. 60 מטר מכאן היו ירי, עשן, שריפות - אתה חושב שהפסיקו לקטוף?״

חמישה ימים אחרי ש בן ה-14 כשעלה לרמת הגולן עם אביו שעבד בעבודות הקמת גדר הגבול, העבירה ממשלת סוריה לישראל הסבר רשמי לאירועים. על פי הסורים, הירי בוצע על ידי חיילים באזור קוניטרה שחשבו כי הרכב בו ישב הנער הישראלי נמצא בצדו הסורי של הגבול. בישראל מבינים שהטיל הסורי נורה בשוגג ונוטים לקבל את ההסבר הסורי.

 

הירי בראשית השבוע החזיר את תשומת הלב הישראלית למתחולל בסוריה. שלושה אירועים של מטענים וירי לעבר כוחות צה״ל אירעו מאז החלה הלחימה בתוך סוריה. בישראל עדיין סבורים שאלה אירועים נקודתיים, אבל יודעים שלא נשאר כבר כלום כמעט מהשכנה שהכרנו. ״נכון לכרגע, בכל המרחב של הגולן, למעט קוניטרה, כל שאר המרחבים בשליטת המורדים״, מתאר סגן מפקד חטיבת הגולן, סגן-אלוף ענאן עבאס.

 

עבאס מתאר שהירי לעבר ישראל בוצע ממרחק קצר, אבל באופן כללי הצבא הסורי עושה מאמץ לא לפגוע בישראל למרות שהמלחמה כבר נמצאת ממש על הגבול. בינתיים עוקבים בישראל אחרי כל מה שקורה מעבר לגדר.

 

״ארגוני הג׳יהאד בתוך סוריה נלחמים מול המטרה שלהם, הם לא מהווים נכון לעתה איום עלינו. אבל בגולן יש שורה של ארגונים שרוצים לפעול נגד ישראל״, מתאר עבאס. ״אני לא מתעסק במורדים. כל מי שמעבר לגדר הוא מבחינתי אויב״.

 

בינתיים, במרחק עשרות מטרים מהגבול נמשכת שגרת החיים. ״לצערנו, התרגלנו״, מספר גבי קוניאל, הממונה על משק המטעים בקיבוץ מרום גולן, על החיים לצד קולות וריחות הקרבות הנמצאים ממש בחצר האחורית.

 

״אנחנו רואים את זה מהבית״, הוא מוסיף. את גודל האבסורד, הוא מציין, ראה בחג שבועות האחרון, בתחילת החודש. ״לפני שלושה שבועות היו פה 10,000 איש בקטיף דובדבנין. 400-300 מטר מהגדר, עשן, שריפות, הפגזות. אתה חושב שעם ישראל הפסיק לקטוף דובדבנים?״

לחץ לצפיה בסרטון
חזרה לערוץ
לדף ראשי nana10


*