בלעדי: שוטרים חשודים בפיברוק כתב אישום חמור כנגד אזרח
דורון הרמן
נגד תושב יפו הוגש כתב אישום על ניסיון לתקוף שוטרים במעדר. האישום התבסס על עדויות של שוטרים, שלא ידעו שהכול צולם. ואז התברר שלא הייתה תקיפה, וגם המעדר לא מעורב. כתב האישום נגד האזרח נגנז, ועכשיו השוטרים הם החשודים
(3:05 דקות)

הפרשה התחילה כאשר בלשי מרחב יפתח ניסו לעצור את סלים דכא מיפו, החשוד בגניבת תיקים. אחיו הגדול, ג'לאל, ניסה להסביר לשוטרים כי סלים היה איתו כל הזמן ועסק בעבודת בניה. במהלך הוויכוח עם השוטרים, ג'לאל נעצר והואשם בתקיפת שוטרים עם טורייה, על פי עדויות השוטרים. מה שאנשי החוק לא ידעו, הוא שכל האירוע תועד במצלמת אבטחה.

 

 

"הנאשם הרים טורייה ורץ עימה לכיוון השוטרים, אך לא הספיק להשלים את התקיפה", נכתב בכתב האישום, שהתבסס על עדויות השוטרים. "הוא רץ והביא טורייה, הרים אותה ורץ לכיוון השוטרים", כותבת השוטרת סמ"ש סיגל פירמנוב בדוח הפעולה. "הייתי די קרובה אליו, הוצאתי גז פילפל והשפרצתי לכיוונו, הבחור זרק את הטורייה".

 

עדויות של שוטרים נוספים מחזקות טענה זו. "הוא (דכא) רץ אל הבית והביא איתו טורייה והניף אותה באוויר", כותב גם רס"ר עוז עובד. "שוטרת שהייתה קרובה אליו והטורייה הייתה מעל ראשה השפריצה על החשוד ג'לאל גז מדמיע והנ"ל זרק את הטורייה".

סרטון האבטחה מלמד סיפור שונה לגמרי. בצילום נראים השוטרים כאשר הם מכניסים את ג'לאל דכא לניידת. דכא, איש חינוך בהכשרתו, מורה לאחד הילדים להציג לשוטרים טורייה, ראיה לכך שהוא ואחיו שהו בבית. מצלמת האבטחה מתעדת את דכא מתווכח עם הבלש, ואז משליך את הטורייה. בשום שלב היא לא מעל ראשה של השוטרת והוא לא מאיים באמצעותה, בסך הכל השליך אותה על הריצפה.

 

לאחר מכן, נלקח דכא לניידת. הוא ממשיך להתווכח עם השוטרים, אבל בשלב מסויים הוא פותח את דלת הניידת ומוכן להיכנס פנימה. בשלב זה, מסיבה לא ברורה, מרסס אותו אחד השוטרים בגז פילפל ופוגע גם בשוטר אחר, רס"ל מיקי מסיקה. דכא, שלא מסוגל לראות כלום, רץ, בורח והודף את השוטרים. "לא עברה שניה אחת ועוד בטרם נסגרו עיניי לגמרי ראיתי את החשוד ג'לאל מטיח את שתי ידיו בראשי ובפניי, מלמעלה למטה, ונותן לי מכה חזקה בעוצמה שגרמה לי ליפול על הריצפה", כותב בדוח רס"ל מסיקה.

 

בסרטון רואים שהשוטר אכן קיבל מכה. אולם הוא לא נופל מיד לריצפה, אלא ממשיך לדלוק אחר דכא. מדור התביעות במשטרה ראה את הצילומים, קרא את דוחות הפעולה של השוטרים והחליט לבטל את כתב האישום נגד דכא.

המשטרה התקפלה

"בגלל שאני ערבי, ישנו יחס שאתה אדם זר, אתה אויב. קודם כל אתה אויב, אחר כך אתה בן אדם", אומר דכא. "הסרטון הזה צריך לעמוד בפניו של כל שופט ושופט במדינת ישראל, לפני שהוא מחליט לקבל עדותו של שוטר כתורה מסיני", מוסיף פרקליטו, עו"ד אלון אייזנברג.

 

 ממשטרת ישראל נמסר בתגובה שהם רואים בחומרה כל הפרה של הקוד האתי המשטרתי. "אם הפרטים נכונים, יינקטו צעדים משמעתיים נגד השוטרים", מוסיפים שם.

 

המשטרה, למעשה, התקפלה לגמרי. מאישום בנסיון חמור לפגוע בשוטרים באמצעות טורייה, לשום דבר. השאלה היא, למי היה מאמין בית המשפט אם המקרה הזה לא היה מתועד במצלמות?

 

 

 

חזרה לערוץ
לדף ראשי nana10


*