תחקיר הפיגוע: טעות של המחבלים מנעה אסון גדול יותר
אור הלר
האירוע בו נהרג רב"ט נתנאל יהלומי יכול היה להיגמר הרבה יותר גרוע. מתחקיר בשטח עולה כי המחבלים יצאו מעיקול שהסתיר אותם, ובכך נמנע מהם לפגוע בחיילים נוספים. בפיקוד הדרום חוששים שארגוני הטרור יוסיפו לנצל את תשומת הלב שהחיילים מקדישים למסתננים כדי לבצע פיגועים
(4:34 דקות)

ככל שתחקיר הפיגוע בגבול מצרים מתקדם, מתברר איזה אסון נמנע נוכח החימוש הרב שאיתו הגיעה חוליית המחבלים. טעות בשיקול דעת של המחבלים, שיצאו מהעיקול שמאחוריו הסתתרו, היא שהובילה לתוצאת ההיתקלות שהייתה יכולה להסתיים הרבה יותר גרוע - מטווח של ממש בחיילי התותחנים.

 

החשש בפיקוד הדרום עכשיו הוא שהפרצה הזו, הקטע האחרון שעדיין לא הושלם בפרויקט "שעון חול" לבניית הגדר, תקרא לעוד גנבים, עוד מחבלים מסיני. הפיגוע הזה יכול לעודד גם חוליות נוספות מסיני לנצל את תשומת הלב שנאלצים החיילים בגבול המצרי להעניק למסתננים, כדי לבצע חדירות דומות, הסחת דעת שהובילה למותו של לוחם התותחנים.

 

בצבא מבינים שגם בגבול המצרי שם המשחק הוא מודיעין. השב"כ הגביר מאד את ההשקעה שלו בגבול הארוך הזה, עם מה שהוא יודע לעשות. אבל בכאוס השורר היום בסיני, כשכמות ההתראות לפיגועים בגבול המצרי עולה לרוב על כמות ההתרעות שמגיעות מעזה, צריך לקחת בחשבון שגם הפיגוע הבא בגבול המצרי, יבוא עם אפס התראה, משום מקום.

 

זהותם של מבצעי הפיגוע עדיין אינה ידועה, אך העיתון המצרי "אלאהרם" מדווח כי הם לבשו מדי צבא בזמן הפיגוע. עוד מדווח כי ישראל העבירה לידי המצרים את גופות שלושת המחבלים, כאשר אחת מהם, זו של המחבל שנשא על עצמו חגורת נפץ שהתפוצצה, לא ניתנת לזיהוי. על פי מקורות ביטחוניים, שני המחבלים האחרים הם גברים בשנות ה-30 לחייהם, בגובה 1.70-1.80 מטר, מזוקנים, ונהרגו מירי בפלג גופם העליון וברגליהם.

"נתנאל רצה לתרום כמה שיותר"

ביישוב הדתי נוף איילון נפל אתמול אבל כבד בעקבות הידיעה על מותו של רב"ט , בן 20, חייל התותחנים שנהרג בחילופי אש עם מחבלים בהר חריף הסמוך לגבול עם מצרים. במשפחתו של יהלומי את הבשורה על מותו, וסיפרו על חייל מצטיין שאהב את הצבא יותר מכל.

 

"נתנאל אמור היה לחזור הביתה לסוכות", סיפרה אחותו, אביטל יהלומי. "חיכינו כל כך לחג הזה. אבא גם אמור היה לחגוג יום הולדת. כל כך כואב שבורא עולם לקח אותו דווקא בתקופה הזו של החגים".

 

במשפחתו של החייל ההרוג דיברו גם על מסירותו הרבה לצבא. "הוא שובץ לתותחנים אבל נלחם כדי לשרת ביחידה קרבית יותר", שחזרה אחותו. "הוא רצה להיות בחיל רגלים, רצה לתרום כמה שיותר".

"היו שם חיילות שתפקדו לתפארת"

מפקד החטיבה המרחבית שגיא בגבול מצרים, אלוף משנה גיא ביטון, הגיע הערב למשפחתו רב"ט יהלומי ועדכן את המשפחה בפרטי תחקיר צה"ל על האירוע. "הכוח נתקל בשלושה מחבלים שעלו באחד הערוצים", אמר קצין בכיר בצה"ל. "הכוח הופתע. בחילופי האש איבדנו לוחם ולוחם אחר נפצע. הכוח התעשת בצורה מהירה ומקצועית, חתר למגע, ותוך דקות שלושת המחבלים נהרגו".

 

"למרות המחיר הכבד של מותו של נתנאל אני שמח שכך נגמר האירוע", הוסיף הקצין. "אם הכוח הזה לא היה שם ברור לי איזה פיגוע היינו יכולים לחוות בעורף. הכוח מגדוד "קרקל" היה משולב גם לוחמים וגם לוחמות. זה גדוד ייחודי".

 

"היו שם חיילות שתפקדו לתפארת ולא בפעם הראשונה חיילי הקרקל באים במגע עם חדירות", הבהיר הקצין. "זו פעם ראשונה שלוחמות של קרקל באות במגע עם מחבלים עם מקלעים. יש שם לוחמות שהצטיינו. היו שם קלעיות ומטוליסטיות. זו פעם ראשנה ששלושה מחבלים חמושים מכף רגל ועד ראש נתקלים בגדוד הקרקל ולשמחתי החתירה למגע הייתה מהירה".

 

"יש בגיזרה הזו מהגרי עבודה וגם פח"ע. אנחנו מחויבים להגן בין אם יש גדר ובין אם אין גדר. המחבלים פעלו באופן מנותק מהמסתננים האפריקנים. המחבלים הלכו באותם צירים של המסתננים", ציין הקצין הבכיר.

 

לחץ לצפיה בסרטון
חזרה לערוץ
לדף ראשי nana10


*