הצילו! איך מתמודדים עם "ילדים מתפוצצים"?
לייף סטייל נענע 10
כמה פעמים קרה לכם שהילד האהוב שלכם התנהג בצורה לא נאותה, השתולל ואיבד שליטה, ואתם כהורים, לא הצלחתם להתמודד עם ההתפוצצות בכל דרך אפשרית? עינת חלד, MA, יועצת חינוכית התפתחותית, מסבירה איך להתמודד עם התופעה

הורים רבים מודאגים מ"ההתנהגות המתפוצצת" של ילדם בבית, בבית הספר או בגן. הם חשים תסכול וחוסר אונים כי הם "ניסו כבר הכל". הם הטילו עונשים, ניסו להתעלם, עודדו התנהגויות חיוביות, הבטיחו פרסים ומתנות בתמורה להתנהגות נאותה, אך דבר לא עזר.

 

עינת חלד, MA, יועצת חינוכית התפתחותית, מדריכת הורים מומחית לטיפול בהתנהגויות בלתי נשלטות של ילדים, מסבירה: "נכון, ישנם ילדים רבים שעידוד או עונש מחזירים אותם לתלם, לעומתם, יש ילדים ששיטת חינוך כאילו לא יעזרו להם לעולם. הסיבה היא, שחסרה להם גמישות מחשבתית לפתרון בעיות.

 

עבור ילדים והורים אלה יש פתרון אחר, התנהגותי, והוא "גישת פתרון בעיות משותף" CPS של הפסיכולוג ד"ר רוס גרין, מחבר רב המכר "ילד פיצוץ".  הגישה עוזרת לפתרון "התנהגויות בלתי נשלטות" ממגוון סוגים והמינים לדוגמא: אלימות פיזית, אלימות מילולית, יריקות, צעקות, בכי בלתי נשלט, הצקות, הפרעות בשיעור, זריקת כסאות, טריקת דלתות ועוד". איך תוכלו לטפל בילד שמתפוצץ? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד

 

 

אל תחכו לפיצוץ כדי לפתור אותו

דמיינו שאתם עוזרים לילדכם, יד ביד, כמו תינוק שלומד ללכת, לצעוד לעבר השינוי. אז איך מונעים את הפיצוצים? מתכננים דרך פעולה חלופית לפיצוץ.


שלב א - מציאת הסיבה שגורמת להתנהגות המתפוצצת. ההורה או המטפל החינוכי ישב עם הילד לשיחה רגועה, לא בעת כעס, ויבינו יחד מהי הסיבה שגורמת לילד להתפוצץ.


שלב ב - הגמשת המחשבה. בשיחה כזו נעשה צעד בדרך לעזור לילד לייצר את הגמישות המחשבתית החסרה לו. ככל שיערכו יותר שיחות כאילו והילד יקבל עידוד למצוא בעצמו פתרונות אחרים מאילו שהוא מכיר, לתסכולים שלו, הוא יתגמש מחשבתית וילמד את עצמו להתנהג בצורה אחרת בעת תסכול. בשלב זה, הילד יתחיל לדמיין את ההתנהגות החלופית שיתנהג ולא "התפוצצות"- לנוכח הסיבה שבדרך כלל גורמת לו להתפוצץ.

 

עוד בערוץ הלייפסטייל:


שלב ג - מציאת דרך הפעולה החלופית. פתרון מוסכם של הילד וההורים. השיחה הרגועה מהווה סביבה נוחה ובטוחה, לילד ולהורה כדי להירגע, להתגמש מחשבתית ולתכנן דרכי התנהגות חלופיות בעת כעס.


נסחו בכתב את הפתרונות שהילד הציע. על התרחישים החדשים לענות על כמה תנאים: לענות על הצורך האמיתי של הילד. לכבד את הילד. לכבד את שאר הסובבים במקום. להיות מקובלים על המורה/ ההורה (המבוגר האחראי בזירה). נסו לסגור את כל קצוות התרחישים. חישבו יחד האם הם אכן, עונים על הצורך האמיתי של הילד, האם הם מספקים לילד את הפתרון הנחוץ לו, והאם הוא מוכן ומסוגל להחליף את ההתנהגות המתפוצצת בהתנהגות החלופית.


שלב ד - החלפת ההתנהגות המתפוצצת בהתנהגות החלופית. הילד והמבוגרים מסכימים על ההתנהגות החלופית, וכשהילד מזהה את הטיזר שגורם לו להתפוצץ הוא יזכיר לעצמו להתנהג בהתנהגות החלופית ולא להתפוצץ. יתכן שיהיו מתנגדים מהסביבה שיחשבו שזה לא הוגן שמותר רק לו עכשיו להתנהג אחרת (למשל לצייר בזמן שפותרים בעיות חשבון מורכבות "למה דווקא לו מותר"), אבל המבוגר האחראי ימשיך לגבות את ההתנהגות החלופית של הילד, עד שהילד ירגיש שהוא יכול להפסיק אותה. עד שהוא כבר לא יצטרך אותה.

 

שלב ה'- החזרת הילד להתנהגות המקובלת בהדרגה. לאחר זמן שהילד יתנהג לפי התכנית החלופית להתנהגות, ולא יתפוצץ הוא בעצם כבר פיתח יכולת גמישות מחשבתית שתעמוד לצדו למצוא פתרונות בעִתות מצוקה נוספות. זה השלב, שאפשר לשבת שוב לשיחה, למציאת הדרך ההדרגתית לחזרה להתנהגות המקובלת בכיתה או בבית.


הכותבת היא עינת חלד, MA, יועצת חינוכית התפתחותית, מדריכת הורים מומחית לטיפול בהתנהגויות בלתי נשלטות של ילדים. מביאת שיטת "ילד פיצוץ" של ד"ר רוס גרין לישראל. http://

חזרה לערוץ
לדף ראשי nana10


*