ממחר דיאטה: שיטת הדוקאן של קייט מידלטון
טל אברמוביץ'
מיצוק העור, שריפת שומנים, הפחתת צלוליטיס ושמירה על אנרגיה גבוהה. הדיאטה הצרפתית מבוססת על תפריט נוקשה אך מבטיחה תוצאה זוהרת

מסתבר ש- 1.5 מיליון צרפתיות ושלל כוכבי הוליווד לא טועים. השבוע במדור החלטנו לחשוף בפניכם את הסוד הכמוס ביותר בעולם הדיאטה הצרפתי, ולהכיר לכם את דיאטת דוקאן. לאחר שדלפה להוליווד וסחפה את העולם המערבי בסערה, היא סייעה גם לקייט מידלטון האהובה להוריד במשקל לקראת החתונה המלכותית.

 

מקור השיטה: דיאטת דוקאן פותחה עוד לפני כשלושים שנה על ידי ד"ר פייר דוקאן, רופא ומומחה לתזונה צרפתי לאחר מחקר מעמיק שביצע, במסגרתו הונחו מטופליו לאכול תזונה עשירה בחלבונים ודלה בפחמימות. כשראה ד"ר דוקאן כי תזונה זו מחוללת פלאים בגופם של הפציינטים, פרסם אותה בספר פרי עטו je ne sais pas maigrir"" (בתרגום חופשי: "אני לא יודע איך לרזות), שיצא לאור תחילה רק בצרפת ולאחר מכן הופץ לעולם כולו.

 

ייחודיות השיטה: כתוצאה מאבחנתו של ד"ר דוקאן כי רוב האנשים נכשלים בדיאטה בשל תחושת הרעב, מאפשרת השיטה שהתווה אכילה כמעט חופשית של מזונות משביעים, בריאים וטעימים, המכילים כמויות אדירות של חלבון אך דלים מאוד בפחמימות. נשמע לכם מוכר? תחושת הדז'ה וו שאתם חווים נובעת מקרבתה הרבה של השיטה לדיאטת אטקינס, המתבססת על אכילת מזונות דומים. דיאטת הדוקאן נבדלת מחברתה בהפצרתה לאכילת חלבונים נטולי שומן ושילובם עם ירקות (כמובן לא העמילניים שביניהם) בשלב השני של הדיאטה. הדגש בדיאטה זו הוא על צריכה מאסיבית של דגים, עוף ומוצרי חלב דלי שומן.

איסורים והתחייבויות: הכלל החשוב ביותר בדיאטה הוא להקפיד על הזמנים שהיא מתווה לכל שלב וכן על המזונות הנאכלים במסגרתו. הדיאטה מבוססת על הקפדה נוקשה על אכילת חלבונים בלבד בשלב הראשון ומתירה את אכילתם של המזונות הנכללים ברשימת המותרים בלבד החל מהשלב השני. לכל אורכה, מפצירה הדיאטה בעושיה לשתות לפחות ליטר וחצי של מים בכל יום, לכלול בתזונתם כף עד שתי כפות של שיבולת שועל מדי יום ולעשות הליכה מהירה לפחות עשרים דקות ביום.

 

הבטחות השיטה: בשל היותה של השיטה דיאטת בזק, הבטחתה המרכזית הינה ירידה מהירה מאוד במשקל של 3-4 קילוגרמים בשלב הראשון וכקילו לשבוע בכל השלבים שלאחר מכן. מעבר לכך, מצהירים משווקיה כי דיאטת דוקאן תהפוך אותך לרזה: היא גורמת למיצוק העור, מאיצה את יכולת שריפת השומן, מפחיתה צלוליטיס ושומן המצטבר באזורים בעייתיים בגוף ומספקת לך אנרגיה גבוהה.

איך עובדת השיטה? דיאטת דוקאן מתבצעת בארבעה שלבים:

 

השלב הראשון נקרא שלב ההתקפה ונמשך בין יום אחד לעשרה ימים, תלוי במספר הקילוגרמים שעליך להשיל ממשקלך. בשלב זה על עושי הדיאטה מזונות המכילים חלבונים בלבד, שניתן לתבל אותם בתבלינים ורטבים שאינם מכילים שומן או פחמימות כגון: חומץ, חרדל, מלח ועשבי תיבול.

 

השלב השני של הדיאטה העונה לשם שלב השיוט מתחיל מיד עם סיום השלב הראשון ונמשך עד ההגעה למשקל היעד. בשלב זה משלבים לסירוגין בין יום אכילת חלבונים בלבד לבין יום אכילת חלבונים וירקות וחוזר חלילה. הירקות המותרים בשלב זה הם אלו שאינם מכילים עמילן כמו: חסה, תרד, סלרי, אספרגוס, מלפפון ועגבנייה.

 

בשלב השלישי, הנקרא שלב האיחוד, ומתחיל מיד לאחר ההגעה למשקל היעד, ממשיכים לבסס את התזונה על חלבונים וירקות, אך מותר להוסיף גם מנת פרי ושתי פרוסות לחם ליום. בנוסף לכך, נוספת מנת פחמימות שבועית שיכולה להכיל פסטה או אורז ומותרת גם "ארוחת חגיגה" אחת לשבוע, בה תוכל לאכול כל מה שתחפוץ.

 

השלב הרביעי, שלב הייצוב, אינו מתוחם בזמן ואמור להתקיים למעשה לכל יתר החיים. המטרה בשלב זה היא לסייע לשמור על המשקל אליו מגיעים באמצעות הדיאטה. בשלב זה על עושי הדיאטה לחזור לאכול כרגיל, כולל פחמימות וחלבונים שמנים, אך יום בשבוע יש לאכול לפי התפריט בשלב הראשון.

תפריט לדוגמא:

ארוחת בוקר: שתייה חמה (קפה או תה ללא סוכר), ביצה מקושקשת וגבינת שמנת דלת שומן.

ארוחת צהריים: עוף בקארי.

ביניים: תה או קפה ללא סוכר ומאפינס שיבולת שועל.

ארוחת ערב: מרק סלמון.

 

דבר הדיאטנית: הדיאטנית הקלינית טלי גולדנברג בעלת האתר ,  מצאה מספר יתרונות וחסרונות ברורים לדיאטת הדוקאן.

 

יתרונות:

  • הדיאטה תורמת לתחושת שובע. אכילת מזונות מבוססי חלבון גורמים לרוב לתחושת שובע לאורך זמן, יותר מאשר בצריכת פחמימות, אשר משרות שובע לפרקי זמן קצרים יותר מתום האכילה.
  • אנשים רבים מגזימים מאוד בצריכת פחמימות- בצקים, סוכרים פשוטים, מאפים, עוגות ולחמים, ללא יכולת לשלוט על כמויות. מסיבה זו, מהווה הדיאטה "גמילה מסוכרים ופחמימות" ותורמת לאיזון רמות האינסולין המופרש ע"י הלבלב ולהפחתת התשוקה הבלתי נגמרת למתוק.
  • דיאטות שמתבססות על תפריט דל פחמימות נבדקו במספר רב של מחקרים בהם נמצא כי הן מורידות את רמות הטריגליצרידים בשם וכן את רמות ה- LDL (הכולסטרול הרע) ואף מעלות את רמות HDL (הכולסטרול הטוב).

חסרונות:

 

  • בשל הימנעות מפחמימות, כולל ירקות ופירות בשלב ראשון- התפריט דל מאוד בסיבים תזונתיים כמו גם בויטמינים ומינרלים. זה עלול לגרום לשינויים במערכת העיכול וכן לעצירות. מי שכבר סובל מעצירות עלול לחוש קושי גדול יותר ביציאות.
  • תוספת של כף וחצי של שיבולת שועל כפי שממליצים להוסיף בדיאטה זו אינה מספקת ואינה מגיעה לצריכה היומית המומלצת של סיבים שהינה כ-30 גר' לאדם ליום.
  • הדיאטה אינה מתאימה לקבוצות שונות באוכלוסייה. מדובר בתפריט מאוד מצומצם מבחינת מגוון המזונות שמותר לאכול בו (בשר, דגים, ביצים, טופו גבינות), על כן הוא בוודאי אינו מתאים לצמחוניים או לאנשים שאינם אוהבי בשר. הדיאטה אינה מתאימה גם לילדים בתהליכי גדילה, נשים בהריון או מניקות ובעיקר לאנשים הסובלים מתפקודי כליה (לקויים/ מחלות כליה), בשל עומס חלבון גבוה על הכליות אשר עלול לגרום להחמרת מצבם.

 

עלות: של דיאטת דוקאן מציע לרכישה את הספר הרשמי "The Dukan Diet" בעלות של 6.50 לירות סטרלינג, וכך גם את שאר ספרי השיטה ותוספי תזונה המתאימים לצריכה במסגרתה.

 

עוד במדור "ממחר דיאטה":

 

 

 

בחזרה לערוץ 

 

 

חזרה לערוץ
לדף ראשי nana10


*